Woodburn Dragstrip
7730 Hwy. 219
Woodburn, Oregon
503-982-4461

The Final Day of the 33rd Annual Fall Classic found returning winners and new faces in the Winners circle!

On Sunday, September 23rd, with beautiful NW Fall weather continuing, the 33rd Annual Fall Classic was completed with over 270 racers competing in: NW BB/Funny Cars, Pro Nostalgia, Outlaw 10.5, Outlaw 8.5, PNSCA Super Comp, PNSCA Super Street, Super Stock/Stock, Dragster/Roadster #9, NW DragBike (Pro Mod, Quick 8), NHRA All Access Challenge (Super Pro, Pro, Sportsman, ET Motorcycle), Summit King of the Track, Jr Lightning, Jr Thunder and Jet Cars!

Class winners:  Greg Howland (NW BB/Funny Cars), Marc Pruett (Pro Nostalgia), Paja Agatonovic (winner 2 years in a row in Outlaw 10.5), Michael Dunks Jr (Outlaw 8.5), Tony Arthur (PNSCA Super Comp),  Jess Dale (winner 2 years in a row in PNSCA Super Street), Dave Barcelon (Super Stock/Stock), Don Burgoyne (Dragster/Roadster), Jeff Lilly (Pro Mod), Gene Hegle (winner 3 years in a row in Quick 8), and in the NHRA All Access Challenge where these classes race for a Wally, the Winners are: Donny Richards, (Super Pro), Chris Stone (Pro), Jimmy Heriford (Sportsman with a back to back win in Street Rod on Saturday), Terry Holloway (ET Motorcycle), Austin Varner (Jr Lightning) and Lindsey Miller (Jr Thunder).

Summit King of the Track is a special runoff of the Class Champions in Super Pro, Pro, Sportsman and ET Motorcycle.  The 2018 Summit King of the Track ~ Terry Holloway!

Following are final round results, in order of driver name, hometown, vehicle year/model, reaction time, elapsed time, (dial-in), and miles per hour

NW BB FUNNY CAR
Winner: Greg Howland, Wenatchee, WA, ’79 Corvette, .060 R/T, 6.711 ET, 210.18 mph
Runner-up: Royce Taylor, St John, WA, ’72 Mach I, BROKE

PRO NOSTALGIA
Winner:  Marc Pruett, Vancouver, WA, ’23 Altered, .089 R/T, 7.68 dial, 7.724 ET, 170.94 mph
Runner-up:  Ralph Fox, LaCenter, WA, ’06 FED, .046 R/T, 7.40 dial, 7.670 ET, 186.29 mph
Semi’s: Dewayne Sanders, Albany, OR, and Paul New, Boring, OR

OUTLAW 10.5
Winner: Paja Agatonovic, Beaverton, OR, ’69 Camaro, .079 R/T, 4.119 ET, 184.08 mph
Runner-up:  Nick Duda, Langley, BC, ’63 Corvette, .062 R/T, 4.178 ET, 175.16 mph
Semi’s: Gil Hildebrand, Tangent, OR, and Justin Brenneman, Scio, OR

OUTLAW 8.5
Winner: Michael Dunks Jr, Springfield, OR, ’95 Camaro, .028 R/T, 5.255 ET, 131.54 mph
Runner-up:  Sherry Castagno, Ethel, WA, ’68 Camaro, .132 R/T, 5.450 ET, 141.62 mph
Semi’s:  Wally Friedlander, Olympia, WA, and KJ Glennon, Salem, OR

SUPER COMP
Winner:  Tony Arthur, Bonney Lake, WA, ’18 TNT, .002 R/T, 8.90 dial, 8.889 ET, 179.64 mph
Runner-up: Emmett McKillop, Lynnwood, WA, ’14 M&M, .022 R/T, 8.90 dial, 8.884 ET, 172.71 mph
Semi’s:  Mark Loftis, Sumner, AZ, and Ty Anderson, Camas, WA

SUPER STREET
Winner:  Jess Dale, Bonney Lake, WA, ’70 Dart, .049 R/T, 10.90 dial, 10.894 ET, 152.10 mph
Runner-up:  David Wakefield, Lake Tapps, WA, ’71 Chevelle, .002 R/T, 10.90 dial, 10.826 ET, 130.34 mph
Semi’s: Michelle Lewis, Lake Tapps, WA, and Gary Ericksen, Vancouver, WA

SUPER STOCK/STOCK
Winner:  Dave Barcelon, Bremerton, WA, ’10 Cobalt, .011 R/T, 9.77 dial, 9.750 ET, 129.36 mph
Runner-up: Jim Caughlin, Woodburn, OR, ’78 Pinto, .075 R/T, 11.98 dial, 11.955 ET, 108.18 mph  
Semi’s:  Dave Flett, Tillamook, OR

DRAGSTER/ROADSTER
Winner:  Don Burgoyne, Portland, OR, ’27 Ford, .139 R/T, 9.65 dial, 9.648 ET, 137.50 mph
Runner-up:  Scott Utter, Vancouver, WA, ’32 Bantam, .100 R/T, 9.65 dial, 9.637 ET, 141.59 mph
Semi’s:  James Lee, Milwaukie, OR

PRO MOD
Winner:  Jeff Lilly, Banks, OR, ’00 Suzuki, .042 R/T, 7.298 ET, 184.38 mph
Runner-up:  Shawn Blehm, Sheridan, OR, ’09 Suzuki, .077 R/T, 7.809 ET, 167.69 mph

QUICK 8
Winner:  Gene Hegle, Yakima, WA, 95 Kawasaki, .046 R/T, 8.18 dial, 8.367 ET, 132.41 mph
Runner-up:  Kerry Drost, Sherwood, OR, ’99 Hayabusa, .096 R/T, 8.38 dial, 8.596 ET, 159.88 mph
Semi’s:  Wesley Walker, Tualatin, OR, and Terry Holloway, Yakima, WA

NHRA ALL ACCESS CHALLENGE WALLY WINNERS
SUPER PRO
Winner:  Donny Richards, Portland, OR, ’66 Nova, .003 R/T, 6.28 dial, 6.287 ET, 108.95 mph
Runner-up:  Dale Green, Pacific, WA, ’08 American, .009 R/T, 6.16 dial, 6.185 ET, 141.08 mph
Semi’s:  Emmett McKillop, Lynnwood, WA

PRO
Winner:  Chris Stone, Mission, BC, ’68 Dart, .067 R/T, 10.05 dial, 10.085 ET, 123.55 mph
Runner-up:  Greg Kielman, Vancouver, WA, ’69 Camaro, .050 R/T, 10.75 dial, 10.745 ET, 121.34 mph
Semi’s:  Jerry Durant Jr, Oregon City, OR, and Curt Landis, Newberg, OR

SPORTSMAN
Winner:  Jimmy Heriford, Battle Ground, WA, ’66 Fairlane, .031 R/T, 12.30 dial, 12.318 ET, 102.02 mph
Runner-up:  Robert Glafka, Battle Ground, WA, ’70 Torino, .091 R/T, 12.13 dial, 12.214 ET, 94.88 mph
Semi’s: Scott Parks, Salem, OR

ET MOTORCYCLE
Winner:  Terry Holloway, Yakima, WA, ’03 Suzuki, .020 R/T, 9.20 dial, 9.258 ET, 128.27 mph
Runner-up:  John Walker, Gold Hill, OR, ’00 Hayabusa, .077 R/T, 8.85 dial, 9.203 ET, 137.90 mph
Semi’s:  Don DePeel, Gladstone, OR

SUMMIT KING OF THE TRACK
Winner:  Terry Holloway, Yakima, WA, ’03 Suzuki, .010 R/T, 5.80 dial, 5.775 ET, 121.35 mph
Runner-up:  Tony Bombara, Sutherlin, OR, ’76 Chevy, -.013 R/T, 7.51 dial, 7.515 ET, 89.45 mph
Semi’s:  Mark Dawson, Sutherlin, OR, and Steve Kelly, Camas, WA

JR LIGHTNING
Winner:  Austin Varner, Astoria, OR, ’11 RC4K, .063 R/T, 7.93 dial, 7.948 ET, 82.40 mph
Runner-up:  Ryan Bese, Keizer, OR, ’04 Eickmann, .069 R/T, 7.90 dial, 7.916 ET, 83.53 mph
Semi’s:  Cooper Chun, Vancouver, WA

JR THUNDER
Winner:  Lindsey Miller, Yakima, WA, ’17 McIlvain, .061 R/T, 9.06 dial, 9.074 78.32 mph
Runner-up:  Ty Gaynor, Vancouver, WA, ’09 Halfscale, Broke
Semi’s:  Jayden Karr, Salem, OR

Comments are closed.