Woodburn Dragstrip
7730 Hwy. 219
Woodburn, Oregon
503-982-4461

GROSS/NASS DOMINATE FIRST DAY OF 44TH ANNUAL SEASON OPENER

Blue skies and Early Summer weather kicked things off for the 44th Annual Baxter Auto Parts SEASON OPENER/Sunoco Race Fuels ET Series with well over 300 cars on both Saturday and Sunday. The feature cars included Injected Nitro Burning Dragsters, Top Alcohol Funny Cars, Blown Alcohol Coupe, Pro Nostalgia, Jet Cars, Sunoco Race Fuels ET Series #6 (Super Pro, Pro & Sportsman), Dragster/Roadster #2, PNSCA (Super Comp), Super Quick (who were racing for a Wally), Super Stock/Stock, Super Street, NW Drag Bike (Pro Mod, ET & Quick 8), Harley #2, Jr Dragsters (Jr Lightning, Jr Thunder who were also racing for a Wally)!! Saturday’s results are posted first, followed by Sunday’s results.

SATURDAY, MAY 20th RESULTS
The A-1 Performance Trans & Converters Package for Points Winners were:
Super Pro: Dennis Weddle, Keizer, OR, in his ’67 Nova, with a .013 package
Pro: George Burns III, Turner, OR, in his ’70 El Camino, with a .029 package
Sportsman: Danny Swopes, Dundee, OR, in his ’69 Chevelle, with a .041 package
Bike/Sled: Ted Brown, Beaverton, OR, in his ’09 Kawasaki, with a .074 package

The final round results are: (driver name, hometown, vehicle year/model, reaction time, dial-in, elapsed time, and miles per hour)

SUPER PRO
Winner: Stephanie Nass, Canby, OR, ’01 Undercover, .013 R/T, 7.97 dial, 7.989 ET, 158.64 mph
Runner-up: Dale Green, Pacific, WA, ’08 American, .062 R/T, 8.90 dial, 9.660 ET, 133.98 mph
Semi: Dennis Weddle, Keizer, OR, Charlie Dietrich, Battle Ground, WA

PRO
Winner: Brandon Wilkinson, Vancouver, WA, ’69 Nova, .089 R/T, 10.65 dial, 0.651 ET, 128.13 mph
Runner-up: Alan Ross, Estacada, OR, ’65 Mustang, -.006 R/T, 12.11 dial, 12.070 ET, 111.67 mph
Semi: Mike Hansen, Aurora, OR

SPORTSMAN
Winner: Brandon Robinson, Salem, OR, ’16 Dart, .039 R/T, 12.25 dial, 12.256 ET, 101.14 mph
Runner-up: Tracy Herinckx, Vernonia, OR, ’73 Chevy, .073 R/T, 12.65 dial, 12.715 ET, 107.95
Semi: Bill Burnham, Battle Ground, WA

HARLEY:
Winner: Gary Tokos, E. Olympia, WA, ’06 Harley, .187 R/T, 9.77 dial, 9.966 ET, 132.64 mph
Runner-up: Mike Graver, Beaverton, OR, ’00 Harley, -.006 R/T, 10.76 dial, 10.724 ET, 121.16 mph
Semi: Dan Norlip, Sandpoint, ID, John Plaster, Buckley, WA

SUPER STREET
Winner: Todd Sims, Puyallup, WA, ’66 Nova, .025 R/T, 10.90 dial, 10.900 ET, 141.75 mph
Runner-up: Gary Ericksen, Vancouver, WA, ’89 Probe, .029 R/T, 10.90 dial, 10.889 ET, 142.58
Semi: David Wakefield, Lake Tapps, WA, Allen Macham, Everett, WA

SUPER STOCK/STOCK
Winner: Joe Sorensen, Woodburn, OR, ’69 Camaro, .042 R/T, 11.84 dial, 11.830 ET, 111.17 mph
Runner-up: Brian Seaberg, Belfair, WA, ’72 Comet, -.022 R/T, 13.44 dial, 13.310 ET, 97.85 mph
Semi: Christopher Cour, Brush Prairie, WA, Gary Gandee, Tacoma, WA

SUPER COMP:
Winner: Andy Morris, Olympia, WA, ’01 Mullis, .022 R/T, 8.90 dial, 8.903 ET, 167.66 mph
Runner-up: Dale Green, Pacific, WA, ’08 American, .015 R/T, 8.90 dial, 8.896 ET, 178.92 mph
Semi: Darral Petitt, Bonney Lake, WA, Mark Johnson, Graham, WA

SUPER QUICK
Winner: Kurt Gross, Oregon City, OR, ’07 TNT, .020 R/T, 4.83 dial, 4.834 ET, 143.65 mph
Runner-up: Danny Wargnier, Keizer, OR, ’72 Chevy, -.001 R/T, 4.71 dial, 4.741 ET, 148.17 mph
Semi: John Chitwood, St Helens, OR, Mark Campbell, Olympia, WA

JR LIGHTNING
Winner: Emily Girard, Chilliwack, BC, ’12 Halfscale, .046 R/T, 7.90 dial, 7.999 ET, 76.92 mph
Runner-up: Cooper Chun, Vancouver, WA, ’06 Halfscale, .007 R/T, 9.12 dial, 9.405 ET, 73.16 mph
Semi: Kaden Bean, Sumner, WA, Ian Theofelis, Port Orchard, WA

JR THUNDER
Winner: Jayden Bigsby, Salem, OR, RC4K, .565 R/T, 9.00 dial, 8.982 ET, 73.48 mph
Runner-up: Duncan Gray, Portland, OR, RC4K, -.033 R/T, 9.73 dial, 9.751 ET, 69.25 mph
Semi: Ramon Vincent, Stayton, OR, Logan Scrivner, Hillsboro, OR

Comments are closed.