Woodburn Dragstrip
7730 Hwy. 219
Woodburn, Oregon
503-982-4461

The First Day of the 32nd Annual Fall Classic was Completed under Sunny NW Skies!!

Saturday, September 23rd, with over 250 racers competing under our beautiful NW Fall skies, the first day of the 32nd Annual Fall Classic was completed. Competing were the NW BB/Funny Cars, Pro Nostalgia, HardCore 365 Outlaw 10.5, Jet Dragster, Nostalgia Hot Rod Series #5 (Top Gas, Hot Rod, Street Machine, Street Rod, Inline/Flathead, Stick Shift, Gasser), World of Speed Fall Jr Racing Series #3 (Jr Lightning, Jr Thunder), Dragster/Roadster #7, NW Dragbike (Pro Mod, Quick 8 & ET), Harley #6, and Pacific Northwest Super Comp Association (Super Comp/Super Street), and exhibition by Justin Taylor in the Evil Wicked Mean & Nasty TAFC, Kim Parker in her TAD, and Rich Bailey in his Blown Alcohol Dragster.

One of the surprise highlights of today’s race was the lane switch during the NW BB/FC fan favorite long burnouts. It was Ron ‘Tikiman” Huegli and Greg ‘Zeus’ Howland, who after they completed their long burnouts, switched lanes at the 1,000 ft. mark, backed-up, staged and raced. Also, Don DePeel won ET Motorcycle for the 2nd year in a row! Top Gas was unable to complete their event on Saturday afternoon, but we completed it on Sunday (results are listed below).

Winning names today were: Earl Griffith (Top Gas), Rick Sales Sr (Hot Rod), Curt Landis (Street Machine), James Heriford II (Street Rod), Ron McBee (Gasser), Dick Arnold (Stick Shift), Walt Skoczylas (Inline/Flathead), Don DePeel (ET Motorcycle), Henry Robinson (Harley Eliminator), Dale Green(Super Comp), Allen Macham (Super Street), Conner Rice (Jr Lightning), Nicholas Karr (Jr Thunder), Rilynn Saucy (Jr Tuff)

Following are final round results, in order of driver name, hometown, vehicle year/model, reaction time, elapsed time, (dial-in), and miles per hour

TOP GAS
Winner: Earl Griffith, Mulino, OR, Chevy Nova, .032 R/T, 10.37 dial, 10.410 ET, 129.60 mph
R/U: Gary Wargnier, Keizer, OR, ’67 Chevelle, .047 R/T, 8.51 dial, 8.542 ET, 159.80 mph
Semi’s: Mike Miller, Portland, OR, and Gary Palmateer, Monmouth, OR

HOT ROD
Winner: Rick Sales Sr, Eugene, OR, ’65 GMC, .005 R/T, 10.13 dial, 10.229 ET, 115.74 mph
R/U: Christopher Galer, ’64 Falcon, .118 R/T, 12.07 dial, 12.239 ET, 108.27 mph
Semi’s: Tony Price, Tualatin, OR, and Todd Wirostek, Brush Prairie, WA

STREET MACHINE
Winner: Curt Landis, Newberg, OR, ’69 Chevelle, .049 R/T, 10.33 dial, 10.392 ET, 127.24 mph
R/U: Thomas Jackson III, Carlton, OR, ’70 El Camino, -.008 R/T, 11.80 dial, 11.774 ET, 111.73 mph
Semi’s: David Bronec, Hubbard, OR, and Chris Stone, Mission, BC

STREET ROD
Winner: James Heriford II, Battle Ground, WA, ’64 Galaxie, .076 R/T, 12.17 dial, 12.250 ET, 106.99 mph
R/U: Brandon Robinson, Salem, OR, ’73 Duster, .122 R/T, 12.26 dial, 12.303 ET, 106.93 mph
Semi’s: John Haworth, Albany, OR, and Danny Swopes, Dundee, OR

STICK SHIFT
Winner: Dick Arnold, Washougal, WA, ’67 Camaro, .066 R/T, 10.20 dial, 10.228 ET, 118.96 mph
R/U: Rory McNeil, Surrey, BC, ’78 Fairmount, -.167 R/T, 10.34 dial, 10.410 ET, 126.70 mph
Semi’s: Bill Burnham, Battle Ground, WA

GASSER
Winner: Ron McBee, Portland, OR, ’55 Chevy, .007 R/T, 11.27 dial, 11.495 ET, 105.54 mph
R/U: Jeff Enger, Newberg, OR, ’32 Victoria, .104 R/T, 12.12 dial, 12.265 ET, 111.41 mph

INLINE/FLATHEAD
Winner: Walt Skoczylas, Aloha, OR, ’54 HAMB Dragster, .009 R/T, 11.90 dial, 12.022 ET, 108.84 mph
R/U: Doug Powers, Portland, OR, ’66 Valiant, .118 R/T, 14.83 dial, 14.799 ET, 91.12 mph
Semi’s: Ron Parks, Salem, OR

ET MOTORCYCLE
Winner: Don DePeel, Gladstone, OR, ’74 Kawasaki, .079 R/T, 8.40 dial, 8.450 ET, 153.74 mph
R/U: Cory Wayne, Olympia, WA, ’83 Suzuki, .007 R/T, 8.86 dial, 8.851 ET, 142.36 mph
Semi’s: Steve Salmon, Springfield, OR

HARLEY ELIMINATOR
Winner: Henry Robinson, Tualatin, OR, ’97 Harley, .070 R/T, 12.50 dial, 12.522 ET, 100.39 mph
R/U: John Plaster, Buckley, WA, ’00 Harley, .129 R/T, 9.21 dial, 9.309 ET, 141.24 mph
Semi’s: John Schaber, Portland, OR, and Gary Tokos, Olympia, WA

SUPER COMP
Winner: Dale Green, Pacific, WA, ’08 American, .024 R/T, 8.90 dial, 8.893 ET, 173.77 mph
R/U: Arlyn Staiger, Kent, WA, ’03 Mustang, .008 R/T, 8.90 dial, 8.890 ET, 166.72 mph
Semi’s: Tony Arthur, Bonney Lake, WA

SUPER STREET
Winner: Allen Macham, Everett, WA, ’67 Nova, .019 R/T, 10.90 dial, 10.914 ET. 146.38 mph
R/U: Jess Dale, Bonney Lake, WA, ’70 Dart, .041 R/T, 10.90 dial, 10.919 ET, 149.75 mph
Semi’s: Mark Loftis, Lake Tapps, WA

JR LIGHTNING
Winner: Conner Rice, Milwaukie, OR, .015 R/T, 7.90 dial, 7.982 ET, 70.49 mph
R/U: Hailey Bellika, Oregon City, OR, .102 R/T, 9.71 dial, 9.771 ET, 66.72 mph
Semi’s: Ian Theofelis, Port Orchard, WA

JR THUNDER
Winner: Nicholas Karr, Salem, OR, .039 R/T, 9.26 dial, 9.315 ET, 65.29 mph
R/U: Ryan Dick, Astoria, OR, .141 R/T, 8.99 dial, 9.019 ET, 73.86 mph
Semi’s: Lindsey Miller, Yakima, WA, and Ryan Bese, Keizer, OR

JR TUFF
Winner: Rilynn Saucy, Beavercreek, OR, .109 R/T, 9.28 dial, 9.299 ET, 70.92 mph
R/U: Logan Scrivner, Hillsboro, OR, .076 R/T, 8.98 dial, 8.979 ET, 71.81 mph
Semi’s: Duncan Gray, Portland, OR, and Xzavier Heaton, Vancouver, WA

Comments are closed.